Študijné odbory

Na škole vyučujeme podľa štátneho vzdelávacie programu schváleného Ministerstvom školstva, vedy a výskumu. Naše učebné osnovy sú však doplnené o aktuálne a moderné skladby a následujú  súčasné trendy vo vzdelávaní. Výber skladieb a forma práce je prispôsobená tak, aby bol žiak motivovaný a prežíval radosť z hudby :-)

x

Ponúkame:

Ponuka-predmetov_2

Súčasťou vzdelávania sú tiež hodiny hudobnej teórie a od 3. ročníka hodiny komornej hry.   

               

Sólový spev

Počas hodín sólového spevu sa žiaci učia ako správne pracovať s hlasom a bránicou, učia sa správnej „speváckej predstave“ a hlasovej hygiene. Výber skladieb (klasika / populárne piesne) je prispôsobený schopnostiam a preferenciám žiaka.

Na našej škole vyučuje sólový spev Marianna Gelenekyová je absolventkou Konzervatória v Bratislave a Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Dievčenský spevácky zbor Canens

Spevácky zbor založil v roku 1990 Gabriel Rovňák. Pod jeho vedením zbor absolvoval viac ako 700 koncertov a nahrávok a vyše 40 zahraničných koncertných turné (Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Dánsko, Anglicko, Holandsko, Chorvátsko, Česko, Rakúsko, Švédsko, Ukrajina, Poľsko, Fínsko a Lotyšsko, Juhoafrická republika).  V súčasnosti zbor vedie Ivana Záhorová Rovňáková a navštevujú ho dievčatá vo veku od 9 do 15 rokov. Nové deti nastupujú do  prípravného zboru Sedmohlások, kde sa okrem pekných pesničiek naučia aj základy správneho dýchania a hlasovej techniky. Prípravný zbor má svoje stretnutia v pondelok od 15,30 do 16,30 hod. Skúšky koncertného zboru prebiehajú v pondelok v  čase od 16.30 do 17.30 hod.

 

HRA NA HUDOBNÉ NÁSTROJE

Hra na hudobné nástroje má veľmi pozitívny vplyv na vývoj detí – cibria si jemnú motoriku, učia sa trpezlivosti, cieľavedomosti, zlepšujú si pamäť, koncentráciu a v neposlednom rade rozvíjajú svoju predstavivosť. Existuje veľa štúdií, ktoré spájajú hru na nástroji s rastom intelektu. Na našej škole ponúkame štúdium nasledovných nástrojov:

 

Hra na husliach

Husle patria medzi obľúbené hudobné nástroje. Umožňujú interpretáciu rôznych žánrov, využívajú sa v komornej i sólovej hre. Hoci štúdium patrí medzi náročnejšie, deti si rýchlo osvoja základy techniky hry, rozvíjajú sluch a získavajú interpretačné skúsenosti.  

Pod vedením našej skúsenej pani učiteľky MgA. Márie Šulekovej si nástroj určite obľúbia a budú sa tešiť z prvých úspechov.

 

Hulse_novy-odbor-facebookwebsirka

Hra na klavíri

Klavír patrí medzi najkomplexnejšie a zároveň najobľúbenejšie hudobné nástroje. Ponúka skutočne široké spektrum možností – žiaci môžu hrať sólovo, 4ručne, v kapele, sprevádzať svojich kamarátov, prípadne si pri hre zaspievať J. Literatúra, určená pre tento nástroj, je skutočne bohatá a popri „vážnej“ hudbe nie je žiadny problém interpretovať aj modrené skladby a rozhlasové hity. Nástroje, vhodné pre začínajúcich umelcov, sa dnes pohybujú v prijateľných cenách. Pokiaľ nástroj nemáte, radi  pomôžeme s výberom. V prípade potreby môže žiak v počiatočnom období cvičiť vo vyhradený čas v priestoroch našej školy.

Klavír vyučuje pani učiteľka Magdaléna Bardelčíková, ktorá sa venuje pedagogickej činnosti na našej škole už viac ako 20 rokov a  klaviristka Martina Mrovčáková a Helena Šagová.

 

Hra na gitare

Asi máloktorý nástroj očarí chlapcov viac ako gitara. Je to veľmi univerzálny a ľahko prenosný nástroj, ktorý sa hodí takmer na každú príležitosť. Veľa detí i dospelých sa učí hrať na gitaru svojpomocne, za pomoci ilustračných obrázkov a videí. Je to prístup odvážny, ale nerozvážny. Vzniká tak totiž množstvo zlozvykov, ktoré sa môžu odraziť na zdraví hráča (bolesti chrbtice, problémy so šľachami...) Preto vždy odporúčame začínať pod dohľadom skúseného pedagóga. Tým naším je Adam Svitač. Venuje sa hre na klasickú gitaru.

 

Hra na flaute

Zobcové flauty sú výborným nástrojom pre malých hudobníkov. Žiaci sa pomerne rýchlo naučia základné hmaty a prvé výsledky v podobe jednoduchých pesničiek prichádzajú už po niekoľkých hodinách. Repertoár pre tento na prvý pohľad jednoduchý nástroj je veľmi široký a okrem klasických skladieb obsahuje množstvo jazzových štandardov, úprav popových piesní i filmových a rozprávkových melódií. Obľúbená je tiež komorná hra, pri ktorej sa deti učia vzájomne sa počúvať, vylaďovať tóny i pohotovo reagovať. Za spomenutie určite stojí aj zdravotný prínos hry na flautu, ktorá býva často odporúčaná lekármi pri problémoch s dýchaním, astme či šeleste. Zobcové flautičky, určené pre začiatočníkov, patria medzi najlacnejšie hudobné nástroje, ich cena sa pohybuje okolo 10 eur.

Hru na flaute vyučuje na Macharovej 1 Martin Záhora. Je členom Dychového orchestra Ministerstva vnútra, orchestra umeleckého súboru Lúčnica a zakladajúci člen orchestra Sinfonietta Bratislava. Na alokovanom pracovisku ZŠ Hlboká vyučuje pani učiteľka Zuzana Andrejcová.

 

Hra na bicie nástroje a xylofón

Bicie sú srdcom každej hudby a pravou rukou dirigenta. S rastúcim záujmom mladej generácie o hudbu narastá aj počet záujemcov o hru na bicie nástroje. Naši žiaci a absolventi si často zakladajú vlastné kapely, prípadne sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou kapiel existujúcich. Technické vymoženosti v podobe elektrických bicích nástrojov priniesli fenomén bicistov individualistov. Nácvik i samotná hra je tak možná aj v klasickom panelákovom byte. Bicie nástroje majú zároveň aj terapeutický charakter – uvoľňujú svalovú stuhnutosť a stimulujú nervové zakončenia. Práve preto sa hra na bicie často využíva pri rôznych formách meditácie a muzikoterapie. 

Učiteľom hry na bicie nástroje je Viktor Šuchter

 

Harfa – koncertná, háčiková

Hoci by sa mohlo zdať, že harfa je určená len pre princezné, nie je tomu tak. V súčasnosti je štúdium hry na harfu pomerne rozšírené, a to nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Je to vďaka tzv. keltským  -háčikovým harfám, ktoré sú menšie ako klasické koncertné harfy a zároveň cenovo dostupnejšie. Technika hry je pritom veľmi podobná. Háčikové harfy sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Aby sme rodičom i žiakom umožnili rozhodnúť sa o prípadnom zakúpení nástroja, ponúkame zo začiatku možnosť cvičiť v našich priestoroch školy. Hru na írsku  alebo koncertnú harfu je možné študovať aj v rámci štúdia pre dospelých. Vek nehrá žiadnu rolu, a preto máme aj v súčasnosti dospelých žiakov – harfistov, ktorí si hrou na nástroji plnia svoj sen. Príjemný zvuk harfy, zároveň pomáha odbúravať stres a napätie.

 

9-studijne-odbory_harfa

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím