Novinky

FacebookSpevácke zbory Canens a Sedmohlások

Dievčenský spevácky zbor Canens vznikol v roku 1990. Počas svojej činnosti uskutočnil množstvo krásnych koncertov, zahraničných turné, vydal CD, bol súčasťou operných a divadelných predstavení, získal mnohé ocenenia a tešil sa zo spoluprác s významnými umelcami z domácej i zahraničnej scény. V súčasnosti tvorí zbor skupina dievčat vo veku od 9 do 14 rokov. Skúšky prebiehajú každý pondelok v čase od 17.00 do 18.00 hod.

Repertoár je veľmi široký a obsahuje skladby rôznych žánrov - ľudové a umelé piesne, melódie z filmov a muzikálov, klasický repertoár i pop music.

 

Prípravný spevácky zbor Sedmohlások

navštevujú dievčatá a chlapci vo veku od 6 do 10 rokov. Hodiny prebiehajú každý pondelok v čase od 16.00 do 17.00 hod. Žiaci sa učia základy speváckej techniky a množstvo krásnych piesní z klasického aj populárneho žánru.

 

Dievčatá sa venujú nielen nácviku skladieb, ale pod vedením opernej speváčky a hlasovej pedagogičky Marianny Gelenekyovej individuálne rozvíjajú techniku spevu.

A pretože zbor je aj o priateľstvách, hráme sa, rozprávame, skúšame hudobné nástroje a spoločne si vyberáme nové skladby do repertoáru.

Komunikácia s rodičmi a dievčatami prebieha mimo skúšok cez uzavretú skupinu prostredníctvom aplikácie WhatsAppe, kde si zdieľame videá, fotografie a ďalšie potrebné informácie.  

 

Zbor vedie v súčasnosti MgA. Ivana Záhorová Rovňáková, dcéra zakladateľa zboru, Gabriela Rovňáka. V speváckom zbore Canens spievala 12 rokov, následne sa rozhodla pre profesionálnu umeleckú kariéru. Vyštudovala Štátne konzervatórium v Bratislave a Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne. Pedagogickej činnosti sa venuje od roku 2002. Aktívne pracovala ako asistentka pri speváckom zbore Canens, viedla hodiny zborového spevu na základných a materských školách. Na našej škole vyučuje okrem zborového spevu aj hodiny hudobnej prípravky pre deti od 2 do 6 rokov a hru na harfe. Pravidelne sa zúčastňuje školení a workshopov zameraných na rozvoj hudobnej tvorivosti u detí. Je držiteľkou certifikátov Orffovej metodiky. Spolupracovala na vzdelávacích programoch Filharmónie BrnoOpery North (UK).  

Zbor sprevádza pri klavíri Ema Pisarčíková, študentka Štátneho konzervatória v Bratislave a Vysokej školy múzických umení.

 2_5

 

3_2

4

5

6

Vznik a história zboru:

bol založený 1. septembra 1990. Základnú zostavu tvorila menšia skupina dievčat, ktoré mali skúsenosti so zborovým spevom. Za krátky čas naštudovali repertoár, ktorý im umožnil uskutočňovať domáce koncerty i zahraničné turné. Spevácky zbor Canens sa stal základom vzniku prvej súkromnej umeleckej školy na Slovensku, ktorá v roku 1991 začala podľa nových študijných plánov vzdelávať sólových a zborových spevákov. Canens absolvoval viac ako 700 koncertov a nahrávok a uskutočnil viac ako 40 zahraničných koncertných turné (Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Dánsko, Anglicko, Holandsko, Chorvátsko, Česko, Rakúsko, Švédsko, Ukrajina, Poľsko, Fínsko a Lotyšsko, Juhoafrická republika).V rokoch 2005 až 2008 sa na Slovensku prezentoval koncertnými vystúpeniami na lodiach zahraničných agentúr , kde uviedol 60 -70 koncertných vystúpení ročne.

Zbor príležitostne spolupracoval aj s orchestrom Pavla Zajačka  a big-bandom G.Broma (koncerty, rozhlasové a televízne nahrávky). Je prvým speváckym zborom z východnej Európy, ktorý bol poctený možnosťou uviesť koncert vo Windsore – letnej rezidencii britskej kráľovnej.

Zbor účinkoval od roku 2014 na doskách Činohry Slovenského národného divadla v predstavení Jana Eyrová.  V roku 2017 sa zúčastnil  prehliadky zborov Bratislava spievaj!

Korepetítorom bol viac ako 13 rokov známy hudobný skladateľ Igor Bázlik. Neskôr sa tejto zodpovednej úlohy zhostil taktiež výborný hudobný skladateľ, pedagóg a aranžér Peter Hochel. V súčasnosti zbor sprevádza  klaviristka  Ema Pisárčíková. Post dirigenta zboru prebrala po Gabrielovi Rovňákovi Zuzana Buchová Holičková, neskôr Eduard Kostelník. Od roku 2021 vedie zbor dcéra Gabriela Rovňáka, Ivana Záhorová Rovňáková.  

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím