Spevácke zbory Canens a Sedmohlások

Dievčenský spevácky zbor Canens vznikol v roku 1990. Počas svojej činnosti uskutočnil množstvo krásnych koncertov, zahraničných turné, vydal CD, bol súčasťou operných a divadelných predstavení, získal mnohé ocenenia a tešil sa zo spoluprác s významnými umelcami z domácej i zahraničnej scény. V súčasnosti tvorí zbor skupina dievčat vo veku od 9 do 14 rokov. Skúšky prebiehajú každý pondelok v čase od 17.00 do 18.00 hod.

Repertoár je veľmi široký a obsahuje skladby rôznych žánrov - ľudové a umelé piesne, melódie z filmov a muzikálov, klasický repertoár i pop music.

 

Prípravný spevácky zbor Sedmohlások

navštevujú dievčatá a chlapci vo veku od 6 do 10 rokov. Hodiny prebiehajú každý pondelok v čase od 16.00 do 17.00 hod. Žiaci sa učia základy speváckej techniky a množstvo krásnych piesní z klasického aj populárneho žánru.

 

Dievčatá sa venujú nielen nácviku skladieb, ale pod vedením opernej speváčky a hlasovej pedagogičky Marianny Gelenekyovej individuálne rozvíjajú techniku spevu.

A pretože zbor je aj o priateľstvách, hráme sa, rozprávame, skúšame hudobné nástroje a spoločne si vyberáme nové skladby do repertoáru.

Komunikácia s rodičmi a dievčatami prebieha mimo skúšok cez uzavretú skupinu prostredníctvom aplikácie WhatsAppe, kde si zdieľame videá, fotografie a ďalšie potrebné informácie.  

 

Zbor vedie v súčasnosti MgA. Ivana Záhorová Rovňáková, dcéra zakladateľa zboru, Gabriela Rovňáka. V speváckom zbore Canens spievala 12 rokov, následne sa rozhodla pre profesionálnu umeleckú kariéru. Vyštudovala Štátne konzervatórium v Bratislave a Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne. Pedagogickej činnosti sa venuje od roku 2002. Aktívne pracovala ako asistentka pri speváckom zbore Canens, viedla hodiny zborového spevu na základných a materských školách. Na našej škole vyučuje okrem zborového spevu aj hodiny hudobnej prípravky pre deti od 2 do 6 rokov a hru na harfe. Pravidelne sa zúčastňuje školení a workshopov zameraných na rozvoj hudobnej tvorivosti u detí. Je držiteľkou certifikátov Orffovej metodiky. Spolupracovala na vzdelávacích programoch Filharmónie BrnoOpery North (UK).  

Zbor sprevádza pri klavíri Silvia Cibulová, študentka  Vysokej školy múzických umení.

 2_5

 

3_2

4

5

6

Vznik a história zboru:

bol založený 1. septembra 1990. Základnú zostavu tvorila menšia skupina dievčat, ktoré mali skúsenosti so zborovým spevom. Za krátky čas naštudovali repertoár, ktorý im umožnil uskutočňovať domáce koncerty i zahraničné turné. Spevácky zbor Canens sa stal základom vzniku prvej súkromnej umeleckej školy na Slovensku, ktorá v roku 1991 začala podľa nových študijných plánov vzdelávať sólových a zborových spevákov. Canens absolvoval viac ako 700 koncertov a nahrávok a uskutočnil viac ako 40 zahraničných koncertných turné (Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Dánsko, Anglicko, Holandsko, Chorvátsko, Česko, Rakúsko, Švédsko, Ukrajina, Poľsko, Fínsko a Lotyšsko, Juhoafrická republika).V rokoch 2005 až 2008 sa na Slovensku prezentoval koncertnými vystúpeniami na lodiach zahraničných agentúr , kde uviedol 60 -70 koncertných vystúpení ročne.

Zbor príležitostne spolupracoval aj s orchestrom Pavla Zajačka  a big-bandom G.Broma (koncerty, rozhlasové a televízne nahrávky). Je prvým speváckym zborom z východnej Európy, ktorý bol poctený možnosťou uviesť koncert vo Windsore – letnej rezidencii britskej kráľovnej.

Zbor účinkoval od roku 2014 na doskách Činohry Slovenského národného divadla v predstavení Jana Eyrová.  V roku 2017 sa zúčastnil  prehliadky zborov Bratislava spievaj!

Korepetítorom bol viac ako 13 rokov známy hudobný skladateľ Igor Bázlik. Neskôr sa tejto zodpovednej úlohy zhostil taktiež výborný hudobný skladateľ, pedagóg a aranžér Peter Hochel. V súčasnosti zbor sprevádza  klaviristka  Silvia Cibulová. Dirigentkou zboru je dcéra Gabriela Rovňáka, Ivana Záhorová Rovňáková.  

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím