Rozhovor s Miškou Kuštekovou

Hud-pripravka_vseobecny-banner-kopia-kopia-kopia-kopia-42-29-7cm-483-x-220-px-5

Miška Kušteková je absolventkou našej umeleckej školy. So Speváckym zborom Canens uskutočnila množstvo koncertov doma i v zahraničí (Nemecko, Anglicko, Francúzsko, Dánsko, Švédsko, Holandsko, Belgicko, Česko a mnohé ďalšie). Už v rannom veku prejavovala mimoriadny hudobný talent a zastávala pozíciu sólistky zboru.

Následne jej kroky smerovali na Štátne konzervatórium v Bratislave a Vysokú školu múzických umení v Bratislave kde študovala v triede Dagmar Podkamenskej - Bezačinskej. Je víťazou mnohých speváckych súťaží. 

Kde všade môžete aktuálne Mišku vidieť, ako sa dostala ku spevu, čo odporúča začínajúcim spevákom a ešte mnoho ďalšieho sa dočítate v našom rozhovore:

 

Ako si sa dostala k hudbe a spevu?
Hudba a spev boli mojou súčasťou od detstva. Hoci nepochádzam z hudobnej rodiny, bola som obklopená hudbou – populárnou i klasickou. Môj otec mi nosil rôzne CD, pamätám si, že najväčší úspech mali Bach, Mozart, Beethoven a neskôr Luciano Pavarotti a Andrea Bocelli. Moji rodičia videli, že toto je smer, ktorým by som sa mala uberať a tak ma prihlásili na konkurz do SZUŠ Macharova, kde som strávila krásnych 8 rokov. Potom moje kroky pokračovali priamo na konzervatórium.

2_13

Spomínaš si na svoje prvé sólové výkony a zájazdy do zahraničia? Ako si ich ako malé dievčatko prežívala?
Ak si správne pamätám, tak som svoje prvé malé sólo dostala už v prvej triede. Nikdy som nebola veľký trémista, aj keď som cítila nervozitu. Spievanie pre mňa bolo vždy prirodzené a preto som patrila k suverénnym žiakom. Prvé zájazdy som absolvovala do susedných Čiech a neskôr aj do Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Dánska či Švédska. Boli to pre mňa zážitky, ktoré mi navždy zostanú v pamäti a spomínam na ne veľmi rada.

Hud-pripravka_vseobecny-banner-kopia-kopia-kopia-kopia-42-29-7cm-483-x-220-px-1

Študovala si na štátnom konzervatóriu v Bratislave, bola to tvoja jediná voľba, alebo si vtedy rozmýšľala aj nad inými školami?

Pred tým, ako som nastúpila na konzervatórium, som chodila na osemročné gymnázium, takže predstava mojich rodičov bola taká, že si spravím maturitu a potom sa uvidí. No ja som v tomto mala jasno, keďže som o konzervatóriu snívala už ako malé dieťa. Pre mňa to bola jediná voľba a som veľmi vďačná mojim rodičom, že mi v tomto rozhodnutí nebránili. I keď sa o to aspoň snažili :)

 

Tvoj životopis je skutočne bohatý, získala si množstvo ocenení, máš za sebou krásne spolupráce a role v operách. Vedela by si vybrať možno 2 – 3 momenty, ktoré boli pre Teba v doterajšej kariére najsilnejšie?

Vybrať len pár momentov je veľmi ťažké, pretože každá jedna nová skúsenosť ma niekam posunula. A najviac tie, ktoré neboli úplne pozitívne. Práve tie ma formovali, pomohli mi uvedomiť si, čo robiť, aby sa neúspech neopakoval alebo ma naučili uvedomiť si vlastnú hodnotu. No ak mám vybrať pár momentov, tak je to moja účasť na jednej z najväčších speváckych medzinárodných súťaží Hans Gabor Belvedere, kde som sa prebojovala z vyše 1500 spevákov do semifinále medzi 50 najlepších spevákov. To bol moment, kedy som o sebe ako speváčke prestala pochybovať a získala som viac sebavedomia. Druhým veľmi silným momentom bolo pre mňa hosťovanie vo francúszkej Opera de Lyon, kde som strávila nádherných šesť mesiacov v dvoch produkciách. Ten pocit, keď mi tlieskali ľudia, ktorý ma vôbec nepoznali a cítila som od nich uznanie, bol na nezaplatenie. Posledný krásny zážitok je najčerstvejší a tým bol môj debut v Slovenskom národnom divadle a to hneď v jedinečnej opere Eugena Suchoňa Svätopluk. Bolo to veľmi náročné, pretože na naštudovanie postavy Mileny som mala len dva týždne. No napriek tomu to bol jeden z najkrajších momentov mojej doterajšej kariéry.

 

4_7

 

Absolvovala si hodiny a masterclassy s množstvom významných operných spevákov a pedagógov. Kto Ťa ovplyvnil najviac?

Najviac mi pomohla vynikajúca česká sopranistka Kateřina Kněžíková, u ktorej som masterclass absolvovala zatiaľ dvakrát a veľmi rada by som si to opäť zopakovala. Je úžasná umelkyňa i osobnosť a tým, že má podobný typ hlasu ako ja, a teda aj postavy, ktoré stvárňuje, mi dokázala dať veľa praktických rád. Pracovala so mnou na speváckej technike aj interpretácií.

 

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Veľmi závisí od toho, či mám skúšku v opere alebo predstavenie. V deň predstavenia býva väčšinou doobeda voľno a teda moja pracovná doba začína až približne dve hodiny pred predstavením, kedy sa venujem dôkladnému rozospievaniu a príprave, či líčeniu a obliekaniu do kostýmov. Ak však mám bežný skúškový deň, tak prichádzam do divadla približne hodinku pred skúškou, aby som sa rozospievala alebo opakovala či učila nové výstupy, na ktorých budeme pracovať. Takáto skúška zvykne trvať štyri hodiny, nasleduje voľno na obed a oddych, v mojom prípade často učenie sa ďalších partov, a ďalšia večerná skúška. Iné sú samozrejme dni, kedy neskúšam v divadle, ale skúšam program na iné koncerty či projekty, tam už bývajú skúšky naplánované podľa potreby, ale tiež bývajú často dvojfázové.

5_7

 

Čo sa ti na živote speváčky páči najviac a čo by si najradšej zmenila?

Na svojej práci milujem to, že ju milujem. Je naozaj úžasný pocit robiť niečo, čo vás baví a napĺňa a zároveň odovzdávate poslucháčom a divákom kus seba, posúvate im emócie, vďaka ktorým dokážu prežiť silné divadelné momenty. Potlesk a uznanie je krásna odmena za veľmi veľa práce, ktorú často ani nevidno. Za mojou prácou stojí množstvo hodín cvičenia a spievania, učenia sa stále nových nôt a textov v rôznych jazykoch, veľa cestovania, neustála práca na sebe a množstvo odriekania.

 

Spevácka technika je pre verejnosť veľmi abstraktný pojem. Dá sa stručne zhrnúť, čo všetko obsahuje? Čo všetko sa musí spevák naučiť, prípadne ako musí trénovať, aby sa z obyčajného hlasu stal hlas operný?

Je to naozaj veľmi ťažké predstaviť si, čo vlastne operná technika znamená. Nevyhnutná je svalová pamäť, aby všetko, čo sa spevák naučí, aj vedel zopakovať a vytvoril sa návyk. Pracujeme so správnym posadením hlasu, ktoré je v tzv. maske a teda oblasti okolo líc, priestoru medzi očami a čela. Dbáme na správny nádych so zdvihnutým podnebím v ústach a prácu so vzduchom, pretože tón odzrkadľuje to, ako v našom tele postupuje vzduch. Dôležitá je však aj práca s celým telom a predovšetkým s dýchaním, ktoré je pri opernom speve špecifické. Používame bránicu, ktorá sa vedome nedá ovládať (patrí do skupiny hladkých svalov ako napr. srdcový sval) a preto na jej správne fungovanie využívame medzirebrové svalstvo či brušný lis. Robíme veľké množstvo úkonov a pri správnom využití techniky vyzerá spievanie jednoducho i keď spievame náročnú áriu. V tom tkvie pravé spevácke majstrovstvo.

 

6_7

 

Často dostávame u nás na škole otázku, či sa môže naučiť spievať každý. Aký je Tvoj názor?

Úprimne si myslím, že kto má hudobný sluch, a teda vie rozpoznať, či spieva falošne alebo nie, sa spievať dokáže naučiť. Z vlastnej praxe viem, že pomocou speváckej techniky sa dá krásne hlas otvoriť a výrazne sa dá zväčšiť rozsah a nosnosť hlasu. Takže kto má chuť spievať, nech neváha. Spev má totiž obrovské množstvo pozitívnych účinkov na ľudské telo aj myseľ  :)

 

Hlas je tvoj hudobný nástroj, ako sa oň staráš, prípadne čo by speváci mali a čo nemali robiť, aby si svoj hlas udržali v dobrej kondícii?

Základom je tzv. hlasová hygiena hlasu. Znamená to napr. vyvarovanie sa hlasnému rozprávaniu, či kriku, neodporúča sa zdržiavanie v suchých či zafajčených priestoroch. Je nevyhnutné piť veľa tekutín, ideálne vodu príp. čaje, dodržiavať spánkový režim a oddych, ktorý potrebujeme na regeneráciu. Veľmi dôležité je nespievať do choroby a vyvarovať sa nesprávne zvolenému repertoáru, ktorý nám dokáže výrazne znížiť životnosť hlasu. Je dôležité si uvedomiť, že pracujeme s celým telom a preto ho potrebujeme oddýchnuté a v dobrej fyzickej i psychickej kondícií, aby sme mohli podať kvalitný výkon.

 

Čo by si poradila začínajúcim spevákom a speváčkam, ktorí uvažujú o štúdiu spevu na strednej či vysokej škole? Čo by si možno spätne poradila Miške Kuštekovej : )  Urobila by si vo svojej doterajšej kariére niečo inak?

Najdôležitejšia rada pre všetkých, ktorý sa chcú vydať na profesionálnu dráhu speváka je, aby si našli pedagóga, ktorý im sadne po speváckej i ľudskej stránke. Strávia s ním roky štúdia a vložia do neho svoju dôveru a preto je dôležité, aby toto rozhodnutie bolo správne. Dobrý pedagóg je totiž ako druhý rodič. Ja som mala veľké šťastie, že som mohla tieto roky stráviť s úžasným človekom – Dagmar Podkamenskej Bezačinskej -  ktorej som vďačná za veľa. Doteraz je pre mňa v mnohých rozhodnutiach nenahraditeľná. A čo by som urobila inak? Nič. Všetko so svojimi vrcholmi a pádmi malo svoje opodstatnenie a bez toho by bola moja cesta možno úplne iná.

Hud-pripravka_vseobecny-banner-kopia-kopia-kopia-kopia-42-29-7cm-483-x-220-px-3

 

Máš rituál pred koncertom / výstupom?

Konkrétny rituál nemám, ale vždy musím mať dostatok času na rozospievanie, aby som vedela, v akej kondícií je môj hlas. Počas líčenia a obliekania si zvyknem púšťať obľúbenú hudbu, ktorá ma uvoľní a dostane ma do dobrej nálady. Kolegovia sa mi preto občas smejú, že si robím na šatni diskotéku 

 

Mávaš pred vystúpeniami trému? Prípadne ako sa s trémou vysporiadavaš, máš tip pre našich žiakov a čitateľov?

Tréma je podľa mňa veľmi dobrá vec, ak s ňou vieme pracovať. Je prejavom toho, že nám na vystúpení záleží a chceme, aby sme podali čo najlepší výkon. Dokáže nás nabudiť a motivovať, no nesmie nás paralyzovať. Mala som obdobia, kedy som pociťovala silnú trému, hlavne na konkurzoch alebo pred premiérami. Pochopila som, že môj strach a nervozita pochádza z toho, že som sa veľmi zamerala na to, čo si kto bude o mojom vystúpení myslieť. A prišla som na to, že vždy sa môže nájsť niekto, komu sa nemusíte páčiť a je to tak v poriadku. Veď ani nám sa nepáči každý a platí to tak v každej oblasti života. Vždy keď som pocítila príznaky trémy mi pomohla jediná vec – hlboký nádych a výdych. Dýchanie nám dokáže pomôcť sa upokojiť a sústrediť sa na seba a svoj výkon.

 

Si maminkou malej dcérky. Má svoje obľúbené pesničky?

Moja dvojročná dcéra je obklopená hudbou, veľa času trávi so mnou v divadle alebo je pri mne keď spievam, či sa učím. Spievať si začala ešte skôr, ako začala rozprávať a vyzerá to tak, že hudobné nadanie je nesporné. Najčastejšie si spieva ľudové piesne, či detské pesničky z rozprávok, ktoré pozná. A spieva si všade – na prechádzkach vonku, pri hrách, pri cestovaní a mimoriadne rada pred spánkom, keď jej spievam uspávanky 

 

8_5

 

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Voľný čas sa venujem rodine. Mám ho dosť málo a preto som rada za každú možnosť, kedy môžem vycestovať za svojimi najbližšími do Bratislavy, keďže som sa pred pár rokmi odsťahovala na stredné Slovensko. Veľmi rada chodím do prírody na prechádzky alebo bicykle a mojou veľkou vášňou sú maľované krížovky. Po náročných dňoch si rada zapnem oblúbený podcast a vyfarbujem  a teším sa aj na dni, kedy budem mať čas prečítať si nejakú dobrú knihu.

 

Keby si sa nestala opernou speváčkou, čomu by si sa profesne venovala?

Nad touto otázkou som nikdy nerozmýšľala, ale ako dieťa som chcela pracovať na pošte, papiernictve a kníhkupectve.

 

Je pred tebou krásna operná sezóna, čo Ťa v nadchádzajúcich mesiacoch čaká a kde všade sa môžeme prísť na Teba pozrieť?

Aktuálna operná sezóna bude plná krásneho spievania. V domácom divadle v Štátnej opere v Banskej Bystrici ma čaká premiéra v opere Carmen, kde stvárnim postavu Micaely a opera Aida, kde si zaspievam malú postavu kňažky. V Slovenskom národnom divadle si zaspievam opäť v milovanom Svätoplukovi a v Predanej neveste, kde ma diváci budú môcť vidieť ako Mařenku. Prijala som aj ponuku vystúpiť v činohernom divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene v Shakespearovom Hamletovi, kde sa mihnem ako operná diva a budem sa snažiť pričuchnúť aj k hereckému umeniu. Čakajú ma aj krásne koncerty v Štátnej filharmónií v Košiciach, so Štátnym komorným orchestrom v Žiline či v Slovenskej filharmónií. Na všetky tieto výzvy sa nesmierne teším. smile

 

9-predposledna_5

10-posledna_4

 

 

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím