Rozhovor s Adamom Svitačom

Hud-pripravka_vseobecny-banner-kopia-kopia-kopia-kopia-42-29-7-cm-prispevok-na-facebook

 

Kto bol tvojím prvým učiteľom? Spomínaš si na svoje prvé hodiny?

 Úplne prvým učiteľom bol YouTube. Tie najzákladnejšie veci ma naučil, ale bolo to nesystematické, a dlho som sa nevedel posunúť. Rodičia mi navrhli prihlásiť sa na ZUŠ, takže som začal chodiť na ZUŠ v Šuranoch, kde ma učiteľ naučil hrať na klasickej gitare a noty. Neviem, ako sa mu podarilo naučiť ma noty, ale za to mu budem navždy vďačný. Prvé hodiny boli zaujímavé, chodil som aj na hodiny iných žiakov. Veľmi ma zaujímala klasická hudba a pamätám si prvé skladby: Carulli – Andante (J.Jirmal, skladba č.96), J.K.Mertz – Variationes Mignones, Anonym – Ruská romanza.

 

Aké boli tvoje začiatky, ako si sa dostal k hre na gitaru?

Hudobnú výchovu som na ZŠ nemal rád. Nemyslím si, že to bol problém predmetu, ale skôr učiteľov, ktorí ho vyučovali. V druhom ročníku som chcel ísť na klavír, takže ma rodičia prihlásili na ZUŠ, ale po pár mesiacoch som to vzdal kvôli hudobnej náuke. Až keď som mal štrnásť rokov, objavil som v kancelárii mojej mamy gitaru a požičal som si ju. Bola to akustická gitara s kovovými strunami.

  Img-20240517-wa0005

Je niečo, čo ti na živote umelca – hudobníka prekáža, čo by si rád zmenil?

Asi len to, že deň má iba 24 hodín a týždeň iba 7 dní

 

Čo považuješ vo svojej doterajšej kariére za najdôležitejší moment, skúsenosť, príležitosť?

 

Moje Erasmus pobyty v španielskom San Sebastiáne a v nemeckom Weimare, kde som študoval u vrcholných gitaristov Marca Socíasa a Ricarda Galléna, boli jedným z najdôležitejších momentov mojej kariéry. Ďalším významným obdobím je moje súčasné doktorandské štúdium, počas ktorého som mal príležitosť hrať s Petrom Nouzovským, významným violončelistom. Tento rok vydáme spoločné CD z diel slovenských skladateľov, čo považujem za výnimočný moment. Som v úzkom kontakte s týmito skladateľmi, pripravujeme rôzne projekty a premiéry. Za významnú príležitosť považujem aj nadchádzajúcu premiéru slovenského gitarového koncertu, ktorý odohrám na jeseň v Košiciach s filharmóniou.

 

Máš svoj umelecký vzor?

 

Nie, nemám umelecký vzor. Nemyslím si, že je potrebné niekoho nasledovať. Každý hudobník by mal nájsť svoju vlastnú cestu a štýl, namiesto kopírovania niekoho iného.

 

Ako dlho sa venuješ pedagogickej činnosti a čo ťa na učení najviac baví, prípadne čo je pre teba najväčšia výzva?

 

Pedagogickej činnosti sa venujem už deväť rokov. Najviac ma baví odovzdávať svoje skúsenosti a vidieť, ako moji študenti napredujú a rozvíjajú svoj talent. Najväčšou výzvou je prispôsobiť sa individuálnym potrebám každého študenta, aby som ich čo najlepšie podporil v ich hudobnom raste.

 7_8

Aké rady dávaš najčastejšie svojim žiakom? Resp. kde robia najčastejšie chyby?

 

Cvič pomalšie a tým sa to rýchlejšie naučíš. Táto rada sa mi osvedčila v živote hudobníka, aj keď si myslím, že ju nikto nechce akceptovať.

 

Aký je tvoj pedagogický prístup? Ako by si sa ako pedagóg opísal tromi slovami?

 

Môj pedagogický prístup je založený na individuálnom prístupe ku každému študentovi, motivácii a dôraze na technickú precíznosť.

 

V prípade gitary sa často stáva, že sa deti učia hrať sami doma, prípadne podľa YouTube videí. Aký je tvoj názor na takéto začiatky?

 

Sám som tak začal. Ale ako som už spomínal, je to neindividuálne a nesystematické. Progres žiakov musí niekto kontrolovať a prispôsobovať individuálne každému jednému.

 

Spomínaš si na vystúpenie, ktoré ti nevyšlo? Vie si človek odniesť niečo pozitívne aj z prípadného neúspechu?

Áno, spomínam si na jedno také vystúpenie, ktoré nevyšlo podľa plánu. Bolo to počas jedného dôležitého koncertu, kde som urobil niekoľko chýb. Spočiatku som sa cítil sklamaný, ale uvedomil som si, že práve tieto skúsenosti sú veľmi cenné. Z neúspechu som sa naučil zostať pokojný pod tlakom a zlepšil som svoju prípravu na ďalšie vystúpenia. Z každého neúspechu sa dá odniesť niečo pozitívne, pretože nás učí byť odolnejšími a pracovať na sebe ešte viac.

 8_6

Viem, že sa venuješ špeciálnej tzv. Alexandrovej technike. Ako si sa k nej dostal? Môžeš ju priblížiť pár slovami a opísať, čím je pre hudobníkov prospešná?

Študoval som v Španielsku a so značným skepticizmom som si tento predmet zapísal. Prvé dva mesiace som na hodiny nechodil, ale keď som sa tam objavil, mnoho vecí sa pre mňa zmenilo. Nedokázal som zahrať isté pasáže v skladbách, aj keď som vedel, že by som ich mal zvládnuť. Po pár hodinách Alexandrovej techniky som zistil, že problém nebol len v mojom premýšľaní alebo prstoch, ale v tom, ako som používal svoje telo pri hre na gitaru, teda ako som sedel a pod. Alexandrova technika je spôsob práce s telom, ktorý sa prostredníctvom hlbšieho uvedomenia pohybov a celkového postoja usiluje o odbúranie škodlivých návykov a o navrátenie tela jeho prirodzenej rovnováhe.

 

Vyučuješ na základnej umeleckej škole, na konzervatóriu, popritom študuješ doktorandské štúdium na VŠMU. Máš čas aj na nejaké koníčky? Pri čom si vieš oddýchnuť?

 Ešte aj vyučujem na VŠMU Alexandrovu techniku. Moje koníčky sú hudba, takže ak si nájdem hodinu-dve na cvičenie, oddýchnem si. Inak si oddýchnem aj pri Netflixe

 

Čo ti aktuálne hrá v aute? Akú hudbu počúvaš?

Snažím sa nepočúvať hudbu, ale skôr podcasty. Ak počúvam hudbu, tak s notami v ruke, aby som vedel, ako interpret rôzne frázy interpretuje – tzv. aktívne počúvanie.

 

Je niečo v hudobnom svete, čo by si chcel skúsiť? Napríklad hru na inom hudobnom nástroji?

Áno, bol by to lesný roh.

 

Ak by si nebol hudobníkom, čomu by si sa venoval?

Neviem si to ani predstaviť, pretože som všetko vsadil na to, aby som bol hudobníkom.

 

Čo ťa čaká v najbližšej dobe, na čo sa najviac tešíš?

 

Najviac sa teším na prázdniny – pracovné prázdniny, kedy budem môcť cvičiť aspoň päť hodín denne.

 

Životopis: Mgr.art. Adam Svitač

sa začal venovať gitare v 14 rokoch. Vyštudoval konzervatórium v Nitre a v Bratislave.

V júni 2020 ukončil štúdium na Vysokej Škole Múzických Umení v Bratislave pod vedením doc. Martina Krajča, ArtD. V roku 2018/2019 študoval u popredného španielskeho gitaristu prof. Marca Socíasa v španielskom San Sebastiáne.

Od roku 2023 nastúpil na doktorandské štúdium do triedy doc. Martina Krajča, ArtD. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Zároveň na VŠMU pôsobí ako pedagóg Alexandrovej Techniky, ktorú vyštudoval v Alexander Technique Centre Vienna.

Adam Svitač je účastníkom a finalistom rôznych medzinárodných súťaží International Guitar Festival Pleven (Bulharsko), International Guitar Competetion Enrico Mercetalli Gorizia (Taliansko), Guitar Festival Rust (Rakúsko), Festival Ivana Ballu Dolný Kubín (Slovensko).

Počas štúdia sa aktívne zúčastnil mnoho masterclassov doma i v zahraničí pod vedením: Lea Brouwera (Kuba), Sergia Assada (Brazília), Pavla Steidla (Česká Republika), Costasa Cotsiolisa (Grécko) Fabia Zanona (Brazília), Marca Tamaya (Kuba), Marca Socíasa (Španielsko), Jozefa Eotvosa (Maďarsko) a ďalších.

Taktiež sa pravidelne zúčastňuje zahraničných stáží v španielskom San Sebastiáne v triede prof. Marca Socíasa a na nemeckej univerzite Hochschule fur Musik Franz Liszt vo Weimare u prof. Ricarda Galléna.

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím