Hra na husliach

Banner-na-web-483-220-px Radi by sme vám predstavili našu pani učiteľku hry na husliach, MgA. Máriu Šulekovú.
Prečítajte si krátky rozhovor, ktorý pripravila MgA. Ivana Záhorová

1. Čo pre Vás hudba znamená?
Nechcem povedať, že hudba je pre mňa celý svet, lebo na svete je ešte veľa iných krásnych a hodnotných vecí, tak odpoviem: takmer celý. smile

2. Aké boli Vaše začiatky, ako ste sa dostali k hudbe?
Začiatky boli veľmi prozaické, súrodenci chodili do umeleckej školy, sestra na klavír, brat na violončelo, ja, ako najmladšia, som nemala na výber – husle. Takže začiatky boli uplakané, lebo som sa chcela učiť hrať na klavír, ako staršia sestra. Ale neskôr som si husle veľmi obľúbila a stali sa mojou neoddeliteľnou súčasťou.

3. Študovali ste na konzervatóriu hru na husliach a neskôr ste sa venovali aj hre na violu. Ku ktorému nástroju máte bližšie? Môžete prípade trošku priblížiť aký je rozdiel v hre na husliach a na viole?
Keď som študovala husle, boli mi najbližšie husle, keď som pokračovala v štúdiu v hre na viole, tak to bola viola. Človek sa vyjadruje tým, čo má v ruke a pri srdci. Vyjadruje, ako cíti hudobnú myšlienku, frázu, skladbu, hudbu. Rozdiel medzi husľami a violou je taký, že viola má sonórnejší zvuk, možno trochu tmavší, zamatovejší, je väčšia a tým i fyzicky náročnejšia, preto sa na základných umeleckých školách začína vyučovať až po absolvovaní 5.resp.6.ročníka huslí. Je ladená o kvintu nižšie, ako husle a tým v orchestri plní funkciu stredných hlasov, prechod medzi vysokými tónmi huslí a nízko položenými hlasmi violončiel.

4. Veľmi často dostávame otázku ohľadne veku detí – kedy začať. Vo všeobecnosti sa vie, že na husle začínajú hrať maličké deti. Aký je Váš názor na vek a začiatky hry. Môže sa na husliach naučiť hrať aj povedzme 10 – 11 ročné dieťa, prípadne dospelý záujemca o štúdium?
Ideálne je začať v 4 či 5-tich rokoch, záleží od vyspelosti dieťaťa, ale samozrejme veľmi dobré výsledky môže dosiahnuť i dieťa, ktoré začne neskôr, aj dospelý človek sa môže naučiť hrať na husliach, podmienkou je pravidelné cvičenie.

5. Čo Vás na učení najviac baví a motivuje.
Teší ma, keď pozorujem pokrok a vzrastajúci záujem žiaka a u pokročilejších žiakov, keď sa študovaná skladba blíži interpretačne k bodu, ktorý máme v predstave, ako by mala znieť.

6. Aký je Váš pedagogický prístup?
Láskavý a priateľský, prípadne prísnejší, ak je to potrebné.

7. Ak by ste si nevybrali hudbu, čomu inému by ste sa venovali?
Medicíne. Ale radšej sa venujem hudbe.


8. Čomu sa venujete vo svojom voľnom čase?
Venujem sa priateľom, záhrade, prechádzkam v prírode, mám rada plávanie, dobré filmy a knihy.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím